arama-motorları-nedir
helloworld
Temmuz 04, 2022 Dijital ReklamcılıkUncategorized 0 Comment
İnterneti oluşturan milyarlarca web sitesini keşfetmeye, sınıflandırmaya ve sıralamaya çalışarak tonlarca bilgiyi filtrelememizi ve aradığımızı bulmamızı sağlayan yazılımlara Arama motorları denir.Bir web sitesinin belirli bir sorguyu ne kadar iyi yanıtladığına karar veren bu sistemler, bir sayfanın kalitesi ve alaka düzeyini belirlemek için gelişmiş algoritmalar kullanır.Farklı arama motorları farklı algoritmalara sahip olabilir ya da aynı algoritmalar farklı arama motorlarında farklı ağırlıklara sahip olabilir. Bu nedenle Google’ın ilk sayfasında gösterilen bir web sitesi Bing’in ilk sayfasında yer almayabilir.Arama motorları insanların aradıklarını bulmalarına yardımcı olmanın yanında sorguyla alakalı reklam, görsel, harita, video ve yerel işletme listelerini de sıralar.

Google

Aramaların %80 kadarı Google üzerindendir. Elbette, her web site yöneticisi algoritmasını takiben web kaynağını Google için optimize etmeye çalışır. Bu arama motoru, her zaman algoritmasını değiştirmekte ve sitedeki yüksek kaliteli içerik ile destekleyerek ön plana çıkmak ister.

Yandex

Alexa’ya göre Yandex, web ağında en popüler 30 web kaynağında yer almaktadır. Alexa ayrıca Rusya için Yandex’i 4’üncü sıraya yerleştirmiştir. Bu motor, akıllı ürünler geliştiren ve dijital pazarlama için yararlı hizmetler sunan bir teknoloji şirketi olarak kendini göstermektedir. Yandex, Rusya’da %65’den fazla hisse pazarına sahip, ülkenin en büyük arama motorudur.

Bing

Bing en popüler ikinci arama motorudur. Microsoft, kendi arama motoru olan Bing’i geliştirerek Google ile rekabet etmeye çalışmıştır. Açıkçası Bing en popüler arama motoru olmaktan epey uzak, fakat hizmetleri oldukça yararlı ve iyi bilinmektedir. Windows PC’lerde Bing varsayılan bir arama motoru olmaktadır, ancak arama motoru pazarının sadece % 10’unu almıştır. Geliştiriciler, kullanıcıların çok daha iyi sonuçlar alabilmesi için sistemlerini sürekli geliştirmekte fakat Google’ın arama motoru pazarındaki payına bir türlü ulaşamamaktadır.

Yahoo

Yahoo, bütün arama motorlarının pazar payının yaklaşık olarak % 4’üne sahiptir. Dahası, en iyi bilinen e-posta sağlayıcısıdır. 2011’den 2015’e kadar Yahoo arama tamamen Bing tarafından desteklenmiştir. Ardından 2015 senesinde Yahoo, Google arama ile ilgili hizmetleri kabul etmiştir. Sonuç olarak Yahoo arama motoru, bu iki arama motoru tarafından desteklenmektedir: Bing ve Google. Ayrıca, Yahoo 2014’ten itibaren ABD’de varsayılan arama motoru oldu, fakat sadece Firefox tarayıcıları için.

Baidu

Baidu, Çin’in en geniş kitlelere ulaşan arama motorudur. Baidu’da ayda bir milyardan fazla arama sorgusu yapılmaktadır. Alexa Rankings bu sistemi dördüncü sıraya koymuştur. Bu Çin arama motorunun pazar payı sürekli artmaktadır. 2000 yılında kurulmuştur, fakat dijital analiz tahminlerine göre pazar payı gitgide artacaktır.

Internet Archive

Archive.org özel bir arama motorudur. Kullanıcıya web sitesi arşivini görme fırsatı vermektedir. Başka bir deyişle, web kaynağının yıllar önce nasıl göründüğünü öğrenebilirsiniz. 1996 yılından bu yana sitenin arayüzünü ve web sayfalarını inceleyebilirsiniz. Alan geçmişi analizi için epey faydalı bir araçtır. Archive.org, kuruluşundan bugüne ve günümüze kadar tüm web sitesi değişikliklerini incelemektedir.